Commander-in-chief of the Russian Navy submitted the official report about resignation


Commander of the Navy (Navy) of Russia Viktor Chirkov has submitted the official report about dismissal from Armed forces on a state of health. About it “RIA Novosti” reported on Monday a source in the Russian defense Ministry.

According to him, the adoption of a decision on the resignation Chirkova has to happen until early April. Acting commander of the Navy is the commander of the Northern fleet, Admiral Vladimir Korolyov, said the interlocutor of the Agency.

Information about the report Chirkova and the Queen confirms the appointment of the source TASS. “Teal about two weeks ago I wrote the official report about resignation in connection with condition, not allowing him to perform the duties of commander-in-chief. It is expected that the new glacoma will be appointed the Navy Admiral Vladimir Korolev, who is now temporarily acting as commander-in-chief”, — said the Agency interlocutor.

Earlier, the former chief of the General staff of the Navy Admiral Victor Kravchenko admitted that Queens may soon be promoted to the post of commander-in-chief without consoles “acting” or “interim”.

In November 2015, an informed source “RIA Novosti” reported that Chirkov had surgery and is undergoing rehabilitation, and commander of the Northern fleet Admiral Vladimir Korolev was appointed acting commander of the Navy.

In January of this year, the Deputy commander of the Navy Vice Admiral Alexander Fedotenkov has confirmed to journalists that Chirkov “really had a minor procedure”.

Victor Chirkov was born on 8 September 1959 in Alma-ATA, Tikhookeanskoe graduated from the higher naval school named. S. O. Makarov, later he studied at the Higher special officer classes of the Navy, in 1997 he graduated from the naval Academy named after Admiral of the Fleet of the Soviet Union N. G. Kuznetsov.

In June 2000 he was appointed chief of staff of armies and forces on Severo-the East, in 2005 became the commander of Primorskaya flotilla. Since September 2007 — the chief of staff of the Baltic fleet, from September 2009 he was commander of the Baltic fleet of the Navy.

Navy Teal headed in may 2012. In August 2012 he was promoted to the rank of Admiral.